25 грудня відбулася офіційна церемонія інавґурації третього президента Національного університету “Києво-Могилянська академія”, доктора Андрія Мелешевича. На події були присутні колишні президенти університету доктор В’ячеслав Брюховецький, який відновив Академію в 1991 році і продовжує свою роботу в університеті у ролі почесного президента, доктор Сергій Квіт, обраний на пост Міністра освіти України, а також члени викладацького складу, адміністрації і студентства.

Попередній президент, міністр Сергій Квіт передав новому президенту символічну булаву. З цією передачею повноважень настає відповідальність за Києво-Могилянську академію – провідного, найбільш відомого і найстаршого університету України, який святкуватиме своє 400-річчя у 2015 році, та який в той же час є найбільш сучасним університетом на шляху до західних освітніх та державних реформ в Україні.

unnamed-1

Доктор Андрій А. Мелешевич народився в Києві в 1962 р. У 1984 р. з відзнакою закінчив юридичний факультет Київського державного університету ім. Т.Г.Шевченка, в 1992 р. отримав ступінь магістра (M.A.), а в 1998 р. з відзнакою склав випускні іспити, ступінь доктора (Рh.D.) в галузі політичних наук в Школі громадянства та суспільних справ ім. Д. Максвелла Сіракузького університету (США). Після більше десяти років перебування в Америці, закінчивши докторат і викладавши в унівеситеті, повернувся до Києва та продовжив свою професійну діяльність як професор і декан факультету правничих наук Національного університету «Києво-Могилянська академія».

Доктор Мелешевич є автором численних наукових публікацій, які були видані в Бельгії, Великій Британії, Нідерландах, Німеччині, США та Україні. До сфери наукових інтересів доктора Мелешевича належать порівняльне конституційне право, конституційні суди та конституційний контроль у порівняльній перспективі, порівняльні політичні інститути, міжнародне право з прав людини, політичні наслідки конституційного законодавства, політичні партії та вибори, перехід до демократії та демократична консолідація, суди та правоохоронні органи в країнах перехідного періоду. 

Доктор А.А. Мелешевич був запрошений і брав участь у наукових та навчальних семінарах в провіднух університетах Європи та США. Доктор Мелешевич є одним із засновників Центру якості з Європейських студій ім. Жана Моне (Європейська Комісія) який знаходиться при Національному університеті «Києво-Могилянська академія», він є членом правління організації Transparency International-Ukraine, а також співавтором нового Закону про вищу освіту України. 


Інауґураційний виступ Др. Андрія Мелешевича

Screen Shot 2015-01-01 at 3.41.14 PM

Боже, яким складним був цей рік. Для мене особисто – можливо найскладніший в моєму житті. Психологи звернули увагу, що коли людина дізнається про якусь архіважливу новину, то вона, як правило, пам’ятає до найменших деталей що відбувалось саме в цю хвилину. Моя мама до найменших деталей пам’ятає ті хвилини, коли на Київ почали падати бомби в 1941 році.

Я до найменших деталей пам’ятаю обставини хвилини коли я дізнався про трагедію у Чорнобилі. До найменших деталей я пам’ятаю обставини хвилини, коли я дізнався про події 11 вересня 2001 р.

Боже, яким складним для всіх нас був рік 2014. Ми пам’ятаємо багато хвилин цього року до найменших деталей.

Це був дуже емоційний рік і ці ємоції змінювались дуже часто…Емоції огиди, гніву та розпачу змінювались емоціями самоповаги, гордості та гідності. Емоції тривоги, емоції нестерпного болю до тих, хто загинув, змінювались емоціями перемоги, а найголовніше – емоціями величезної поваги до свого народу, який зміг позбутись зла, і який, я впевнений, має всі можливості і волю відновити добро у нас в країні.

Screen Shot 2015-01-01 at 3.39.32 PM

Роль Могилянки! Слоган на Грушевського: «З нами Бог, Могилянка!» Ми невеликий університет, але найактивніший. На Майдані ми були всюди. Нас не було тільки в одному місці – по ту сторону барикад, ту сторону, де панувало зло. По праву – Революція гідності – це наша революція. Можу точно сказати, що в минулому році Могилянка своє обличчя не втратила.

Новий рік буде теж складний: війна; складна зима (економічно, енергетично, морально); паралельно всі думками про захист країни (студенти, яких цьогоріч “приютила” Могилянка – і про кримчан, і про донбасівців); vелика кількість соціальних /волонтерських проектів, які виконувалися і виконуються з ініціативи наших студентів, випускників, викладачів і співробітників.

Саме тому святкування не сприймаються зараз і, сподіваємось, всі зрозуміють і сприймуть відмови від новорічних святкувань…..

В той же час, давайте розглядати наступний рік, як рік можливостей (вірніше не тіьки рік, а наступні 5 років):  - новий закон про вищу освіту, який дає можливості, автономію, як управлінську, ідейну так і фінансову - ми не в опозиції (МОН не заважає і навіть сприяє) - могилянці у владі - з оновленою стратегією - 400 річчя  - важлива дата для всієї країни через внесок академії в життя держави. має бути державним відзначенням. всі мають долучитись

Вже є перші кроки: - розпочато роботу над стратегією уніврерситету із залученням всіх бажаючих. - отримано додаткові приміщення, гуртожитки і навчальні корпуси. - Нам потрібно зрозуміти чи потягнемо ми Гостинний двір

Така велика кількість Могилянців, охочих взятим участь у розробці стратегії розвитку Академії свідчить про необхідність і бажання змін в Могилянці, про необхідність залучення громади до життя університету, обговорення, інформування/донесення інформації. Зміни зумовлюють можливість та необхідність впровадити інноваційні рішення, які потім принесуть велику користь і нададуть переваги Могилянці. 

Хочу, щоб ми всі зрозуміли. Могилянка – це не заклад однієї людини або невеликої групи людей. Це не університет Мелешевича, Квіта або Брюховецького. Власники і господарі Могилянки – це ви: викладачі, студенти, співробітники. Я спробую зробити все необхідне для того, щоб ці слова не залишились словами, а стали реальністю. На часі створення системи комітетів, завдяки яким сикладачі, співробітники, студенти і випускники зможуть долучатись до процесу прийняття рішень в Академії, стати власниками таких рішень. Система комітетів існує в більшості провідних університетів світу і зарекомендувала себе як ефективний і дієвий демократичний механізм прийняття рішень. Тільки при дотриманні принципів прозорості і демократії можлива практична реалізація слогана «Ми можемо. Ми переможемо».

І на завершення, я ще раз дякую за довіру. Я щиро дякую всіх могилянців, хто зробив свій вибір на користь мене. Я розумію і поважаю вибір Могилянців, які надали свої голоси за пані Орисю Демську та пана Олександра Дем’янчука. Це гідні і достойні люди. Я поважаю вибір тих Могилянців, які не знайшли можливість підтримати жодного із кандидатів на виборах. Це ваше рішення і я відношусь до нього з повагою. Але вибори закінчились. Зараз час єднання. Тільки спільними і координованими зусиллями зможемо розробити концепцію стратегічного розвитку, зрозуміти напрямок нашого розвитку, та реалізовувати і досягати нашої мети.

Ну і вже зовсім на останок. У порівнянні з іншими кандидатами в президенти у мене була одна таємна перевага. Здається вперше на всі роки моєї роботи в Могилянці на останній посвяті в серпні я почухав Альму (Черепаха Альма — живий символ Академії), і загадав маленьке бажання. Можливо сьогоднішня подія – це результат цього бажання? Але тепер постає проблема. Я боюсь, що Альму тепер так зосереджено будуть чухати, що панцир зтерти взагалі можуть. З Новим роком! З Різдвом!

Read this article in English

2004-2016 © Kyiv Mohyla Foundation Top